O nama
Mi smo Crta – organizacija civilnog društva posvećena razvoju političke kulture i građanskog aktivizma. U srži naše misije i svih naših napora nalazi se neumorna borba za unapređenje demokratije u Srbiji.
Želeli smo da se dublje osvrnemo na deceniju koja je iza nas, prepoznamo ključne momente koji su oblikovali ili i dalje oblikuju realnost u kojoj živimo i, u meri u kojoj je to moguće, ponudimo putokaze za jačanje demokratskih institucija i snaga u našem društvu. Rezultat toga je publikacija „Podrivanje demokratije“.
Mi verujemo da samo zajedničkim naporima možemo da menjamo društvo, ma koliko te promene nekada delovale nedostižno. Zato je ovaj dvogodišnji rad na studiji bio i prilika da aktivnije sarađujemo sa akademskom zajednicom sa kojom delimo posvećenost činjenicama, prikupljanju i proveravanju relevantnih podataka, kritičkom promišljanju našeg okruženja i tumačenju događaja koji usmeravaju društveno-politička kretanja.
Autori
Dušan Spasojević
Dušan Spasojević je vanredni profesor na Fakultetu političkih nauka, Univerziteta u Beogradu. Osnovna polja njegovih interesovanja su političke partije, teorija socijalnih rascepa, civilno društvo, populizam i proces tranzicije u post-komunističkim društvima. Urednik je regionalnog naučnog časopisa Političke perspektive.
Prikaži manjeDanilo Vuković
Danilo Vuković je vanredni profesor sociologije na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Upravnik je Centra za sociološko-pravna istraživanja. Sprovodio je istraživanja o odgovornosti vlasti, pravnoj državi, pravnoj kulturi i drugim temama.
Prikaži manjeVujo Ilić
Vujo Ilić je politikolog, istraživač na Institutu za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu, i savetnik za javne politike i istraživanja u Crti. Doktorirao je uporednu politiku na Centralnoevropskom univerzitetu u Budimpešti. Prethodnih godina bavio se izborima i demokratijom kao istraživač na više projekata, učestvovao je kao analitičar u nekoliko posmatračkih misija, i pre toga kao deo tima u kampanji za beogradske izbore.
Prikaži manjeTara Tepavac
Tara Tepavac je master politikolog za međunarodnu politiku, trenutno na doktorskim studijama prava i politike na Univerzitetu u Gracu (Austrija) u okviru kojih se bavi komparativnim istraživanjem parlamenata. Polje njenog interesovanja uključuje procese demokratizacije, vladavinu prava, funkcionisanje političkih sistema i demokratskih institucija, sa posebnim fokusom na region Jugoistočne Evrope.
Prikaži manjeMarija Babović
Marija Babović je redovna profesorka na Odeljenju za sociologiju Filozofskog fakulteta, Univerziteta u Beogradu i Direktorka programa nevladine organizacije SeConS – grupa za razvojnu inicijativu, specijalizovane za primenjena istraživanja. Oblast na koju je usmeren njen istraživački fokus obuhvata širok spektar problema iz oblasti socio-ekonomskog razvoja i rodnih odnosa.
Prikaži manjeJelena Kleut
Jelena Kleut je vanredna profesorka na Odseku za medijske studije Filozofskog fakulteta, Univerziteta u Novom Sadu. Osnovne oblasti istraživačkih interesovanja su joj novinarstvo, novi mediji i medijska publika.
Prikaži manjeJelena Lončar
Jelena Lončar je docentkinja na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu gde predaje političko sociološke predmete. Doktorirala je u oblasti političkih nauka na Univerzitetu u Jorku u Velikoj Britaniji. Njena akademska interesovanja usmerena su na oblasti civilnog društva, političkog predstavljanja i etničkih konflikata.
Prikaži manjeSlobodan Cvejić
Slobodan Cvejić je redovni profesor na Odeljenju za sociologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Predaje ekonomsku sociologiju, metodologiju društvenih istraživanja i statističke metode. Više od 30 godina se bavi empirijskim istraživanjem društvene stratifikacije i klasnih nejednakosti.
Prikaži manjeTijana Rečević
Tijana Rečević je doktorantkinja i istraživačica-saradnica na Fakultetu političkih nauka (FPN) Univerziteta u Beogradu. Polja njenih naučnih interesovanja i dosadašnjeg istraživačkog rada obuhvataju međunarodnu i spoljnu politiku, međunarodnu bezbednost, kao i probleme post-konfliktnih društava, kako u regionu Zapadnog Balkana, tako i u drugim regionima sa nasleđem oružanih sukoba.
Prikaži manje